Czym jest, jak się objawia jego niedobór i jak sobie pomóc?
Testosteron jest hormonem płciowym w naszym organizmie. U mężczyzn testosteron jest odpowiedzialny za rozwój i prawidłowe działanie męskich narządów płciowych, męską sylwetkę, masę mięśniową oraz kostną. Odpowiada też za kondycję psychofizyczną, przemiany metaboliczne i popęd seksualny.
Z wiekiem produkcja testosteronu spada. Szacuje się, że u mężczyzn w wieku około 60 lat można mówić nawet o 70% utraty testosteronu. Zazwyczaj spadki testosteronu pojawiają się już w wieku 45 lat, jednak może to się zacząć już dużo wcześniej.
Jakie są skutki niedoboru testosteronu?
Najczęstsze skutki niedoboru testosteronu to zaburzenia wzwodu, spadek aktywności seksualnej, obniżone libido, utrata masy mięśniowej, utrata siły, otyłość, spadek energii, pogorszenie samopoczucia czy wahania nastroju.
Gdy zauważysz u siebie takie objawy w pierwszej kolejności udaj się do lekarza aby zbadać poziom testosteronu. Może to być lekarz rodzinny, który skieruje Cię na dalsze badania i do specjalisty lub od razu udaj się do endokrynologa.
Co zrobić, aby podnieść swój testosteron?
Jednym ze sposobów będzie aktywność fizyczna. Trening siłowy pozytywnie wpływa na poziom testosteronu u organizmie człowieka. Aktywność fizyczna prowadzi do zwiększenia poziomu endorfin, co za tym idzie, obniża się poziom kortyzolu (hormonu stresu), który negatywnie wpływa na produkcje testosteronu.
Trening siłowy, ukierunkowany pod wzrost masy mięśniowej będzie jednym z najlepszych na pobudzenie produkcji testosteronu.
Natomiast najlepsze ćwiczenia to te, w których pracuje najwiecej mięśni. Ćwiczenia wielostawowe czyli np. martwy ciąg, przysiady, wyciskanie sztangi lub hantli czy podciąganie lub wiosłowanie będą grały kluczową role.
Drugim sposobem jest odpowiednia dieta.
Odpowiednia podaż kaloryczna, oraz podaż wszystkich makroskładników, może pozytywnie wpłynąć na produkcje testosteronu. Natomiast zbyt restrykcyjna dieta lub zbyt „luźna” (mówiąc wprost, śmieciowa) może negatywnie wpłynąć na jego produkcje.
W celu ustalenia swojej diety polecamy jak zawsze Poradnie żywieniową dla Ciebie.
Trzecim sposobem na podwyższenie poziomu testosteronu jest jego zewnętrzna suplementacja.
Bardzo często temat TABU, zwłaszcza na siłowniach. Nie mówimy tutaj o dopingu czy tzw. „sterydach”. Leczenie niedoboru testosteronu jest czymś całkowicie normalnym, oczywiście jeżeli podjedziemy do tego profesjonalnie. Profesjonalnie tzn. udamy się do lekarza i po wykonaniu zaleconych badań i postawionej diagnozie zastosujemy się do jego zaleceń. Na rynku dostępnych jest kilka różnych form testosteronu, w tym formy podawane w postaci zastrzyków domięśniowych, w postaci przezskórnego żelu lub w postaci tabletek doustnych.