Woda – pić czy nie pić?

Do napisania tego wpisu zmotywowaliście mnie WY!
Jak się okazuje, duża grupa ludzi nie pije wody…
Jeszcze większa ilość osób pije tylko 1-2 szklanki wody dziennie.
Inni piją tylko wodę smakową.

Halo! Czas się obudzić! Czas to zmienić!!!

Co daje nam woda?
📌Woda wypłukuje toksyny z organizmu. Co prawda sama woda nie sprawi, że pozbędziemy się toksyn. Jednak wspomaga pracę nerek, które przyczyniają się do oczyszczania naszego organizmu.

📌Woda sprawia, że czujemy się lepiej! Jeśli nie spożyjemy dostatecznej ilości wody w ciągu dnia często mogą występować u nas bóle głowy, zawroty, drżenie rąk. Możemy też czuć się osłabieni.

📌Woda pomoże nam w utracie zbędnych kilogramów. Dlaczego? To proste! Woda wypełnia nasz żołądek, dzięki czemu nie czujemy głodu i nie sięgamy tak często po (niezdrowe) przekąski.

📌Woda przyczynia się do zachowania odpowiedniej temperatury ciała. Prawidłowe nawodnienie zapobiega przegrzaniu latem oraz wychłodzeniu w mroźne dni.

📌Woda wzmaga koncentrację, wyniki w szkole czy pracy. Mózg składa się w około 73% z wody, bez odpowiedniego nawodnienia obniżone zostaje przewodnictwo impulsów nerwowych. A co za tym idzie, obniżona koncentracja nawet do 20%!

📌Woda doskonale gasi pragnienie. Działa najlepiej, gdy pijemy ją często i małymi łykami. Wzmożone pragnienie, które przez wielu z nas jest lekceważone, to pierwszy objaw odwodnienia. Dlatego nie powinniśmy dopuszczać do uczucia pragnienia!

⁉️No dobrze. To ile powinniśmy pić tej wody?
Na to pytanie nie łatwo odpowiedzieć, ponieważ na zapotrzebowanie wody wpływa wiele czynników tj:
-wiek,
-płeć,
-poziom aktywności fizycznej,
-skład diety,
-temperaturę,
-klimat.

Poniżej zapotrzebowanie na wodę w przeliczeniu na ilość wydatkowanych kalorii.
„Komisja ds. Żywności i Żywienia USA zaleca dla osób dorosłych spożycie wody w ilości 1000 ml na 1000 kcal wydatkowanej energii, co daje średnio 1 ml na 1 kcal. Z kolei w przypadku niemowląt zaleca się podaż 1500 ml płynów na każde 1000 kcal. W ciąży zalecana ilość wody powinna być wyższa o około 300 ml/dzień, natomiast w okresie karmienia nawet o około 750 ml/dzień.”

Ale czy wszyscy powinniśmy pić tyle samo?
Zdecydowanie NIE!
Przy wyższej aktywności duża ilość wody wydalana jest z potem.
Wiąże się to z koniecznością wypicia większej ilości wody.
Zapotrzebowanie na wodę wzrasta także przy podwyższonej temperaturze ciała i otoczenia oraz niskiej wilgotności powietrza. Przebywanie w niskiej temperaturze, czy na dużych wysokościach także może wymagać większego nawodnienia.